Επίσκεψη της συγγραφέα κας Λιάπη Αναστασίας στο Σχολείο μας

Η κ. Αναστασία Λιάπη είναι φωτογράφος, ζωγράφος και συγγραφέας

παιδικών βιβλίων.

Στους μαθητές του Σχολείου μας παρουσίασε το βιβλίο της " Το μήλο των παραμυθιών"¨.

Μέσα από μία σειρά πινάκων και ζωγραφιών ξεδίπλωσε με ιδιαίτερο τρόπο την ιστορία η οποία αφορούσε τη διαφορετικότητα ως δώρο ζωής.

Το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας!

Λεπτομέρειες

Με χαρά σάς ενημερώνουμε ότι αυτήν τη χρονιά πραγματοποιήθηκε

χριστουγεννιάτικο bazaar στον χώρο του σχολείου μας.

Όλοι μαζί, η Διευθύντρια , οι εκπαιδευτικοί  , οι μαθητές αλλά

και φίλοι του σχολείου μας,  πρόσφεραν τις χριστουγεννιάτικες δημιουργίες

στο bazaar προς ενίσχυση της εκδρομής που θα γίνει στη Βουλή των Αθηνών.

Εορτασμός της επετείου της 17 ΝΟΕΜΒΡΗ από τους μαθητές της Ε' τάξης

Επίσκεψη του Μητροπολίτη Καστοριάς στο Σχολείο μας

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου, είχαμε την ιδιαίτερη χαρά και

ευλογία να υποδεχθούμε στο σχολείο μας τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη

Καστοριάς κ. Καλλίνικο στο πλαίσιο των ποιμαντικών του επισκέψεων.

Παρουσία της Διευθύντριας κας Κωστάρα Γεωργίας, οι μαθητές των Ε' και Στ' τάξεων,

με τον συντονισμό και την καθοδήγηση εκπαιδευτικών του σχολείου μας,

έψαλαν στον Μητροπολίτη μας  παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων.

Ανάμεσα στα κάλαντα αυτά οι μαθητές έψαλλαν και τα χριστουγεννιάτικα

κάλαντα που ο ίδιος έγραψε για την πόλη μας!

Στη συνέχεια συναντήθηκε  με όλους  τους μαθητές του σχολείου μας

και συνομίλησε μαζί τους.

Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές τον ευχαριστούμε θερμά

για την επίσκεψή του στο σχολείο μας.

Συμμετοχή του Σχολείου μας στη διαδικτυακή πλατφόρμα "100 mentors.com"

Λεπτομέρειες

Σήμερα, Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023, το Σχολείο μας είχε την τιμή και τη χαρά να γνωρίσει  διαδικτυακά έναν επιστήμονα που κατάγεται από το Μαυροχώρι Καστοριάς.

Πρόκειται για τον κ. Κακλαμάνο Γεώργιο που συμμετέχει εθελοντικά στη διαδικτυακή πλατφόρμα "100mentors.com", με σκοπό την επικοινωνία διακεκριμένων επιστημόνων με μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της πόλης μας.

Ο Γεώργιος Κακλαμάνος γεννήθηκε στην Καστοριά το 1988. Είναι απόφοιτος του Δημοτικού Σχολείου Μαυροχωρίου, του 4ου Γυμνασίου και του 3ου Γενικού Λυκείου Καστοριάς. Πτυχιούχος του Τμήματος Φυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έλαβε τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική από το Πανεπιστήμιο του Γκέτιγκεν (Γερμανία). Εργάστηκε στην Υπηρεσία Πληροφορικής (Βάση Δεδομένων) του  Ευρωπαϊκού Οργανισμού Πυρηνικών Ερευνών (CERN) http://cbi.dfm.org.au/about/ και σήμερα εργάζεται στο GWDG (Κέντρο Πληροφορικής που υποστηρίζει το Πανεπιστήμιο του Γκέτιγκεν και Ινστιτούτα Max Planck στη Γερμανία). https://gwdg.de/about-us/organization/departments/escience/

Εκπαιδεύτηκε στην Ασφάλεια (ηθική) στην Τεχνητή Νοημοσύνη σε Ερευνητικό Πρόγραμμα των Πανεπιστημίων Στάνφορντ και Μπέρκλεϋ (ΗΠΑ) https://www.serimats.org/alumni

Έχει συμμετάσχει ως εισηγητής σε επιστημονικά συνέδρια, σεμινάρια και θερινά σχολεία στην Ευρώπη και την Αμερική.

Η εμπειρία ήταν πραγματικά μοναδική για όλους μας, μαθητές και εκπαιδευτικούς. Η τηλεδιάσκεψη  κράτησε 30 λεπτά και κατά τη διάρκειά της οι μαθητές της Στ' τάξης είχαν την ευκαιρία να του απευθύνουν προσωπικά διάφορες ερωτήσεις που αφορούσαν τις σπουδές του, το έργο του και τους στόχους του.

Παρόντες στη δράση αυτή ήταν και οι γονείς του κ. Κακλαμάνου , η Σχολική Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κα. Καζταρίδου Αλίκη καθώς και η δασκάλα του στο Δημοτικό Σχολείο Μαυροχωρίου κα. Ευθυμιάδου Παπασταύρου Σόνια.

Ευχόμαστε στον κ. Κακλαμάνο να συνεχίσει  το σπουδαίο έργο του στον τομέα της Τεχνητής Νοημοσύνης , το οποίο μας κάνει όλους περήφανους!

Για να δείτε το βίντεο κάντε κλικ εδώ

Νέες Τεχνολογίες

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση